- Home
- ยป
- Our Products
- »
- HDPE & PVDF Products
HDPE & PVDF Products
Our range of products include hdpe sheet, hdpe solid rods, hdpe rod and pvdf strips.
HDPE Sheet
Product Price: Rs 200 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Brand | RA |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6 x 4 feet |
| Material | HDPE |
| Feature | Wear Resisting |
| Shape | Rectangular |
Features:
- Light-weight
- Non-Toxic
- Chemical and corrosion resistant
- Low moisture absorption
- High tensile strength
- Excellent impact resistance
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hdpe Solid Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
HDPE Rod
Product Price: Rs 100 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter (mm) | 20 mm |
| Shape | Round |
| Material | HDPE |
| Brand | RA |
| Color | Green, Blue, Red, White etc |
| Type | Rod |
High Density Polyethylene Rod (HDPE) is a material of the highest quality with excellent impact resistance. HDPE has high tensile strength, low moisture absorption and is chemical and corrosion resistant. It is a light weight material that is non-toxic and non-staining and used in a variety of applications and industries.
Features:
- Light-weight
- Non-Toxic
- Chemical and corrosion resistant
- Low moisture absorption
- High tensile strength
- Excellent impact resistance
Other Details:
- Diameter: 10-50 mm
- Other Shape: Square
General Applications:
- Cutting Boards
- Chemical Tanks
- Light Duty chain guides
- Orthotics and prosthetic device
- Water storage
- Food Processing
- Thermoforming
- Chair and belt guides
- Wear strips, guide rails and neck guides
- Corner tracks
- Spiral Conveyors
- Extruded profiles and guide rails
- Other construction parts and components
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PVDF Strips
Product Price: Rs 200 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PVDF |
| Color | White |
| Thickness | 40 mm |
| Length | 8 m |
| Features | Moisture Resistant |
Applications:
- Semiconductor industry
- Pulp and paper industry
- Pharmceutical industry
- Nuclear waste processing
- Chemical processing
- Food processing
Thickness: 10-80 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback