- Home
- »
- Our Products
- »
- Teflon Products
Teflon Products
Providing you the best range of teflon ptfe sheet, teflon ptfe tubing, carbon filled ptfe machined components, ptfe machined finish components, mc nylon rod and ptfe teflon tape with effective & timely delivery.
Teflon Ptfe Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 1 mtr x 1 feet |
| Thickness | 5mm |
| Packing Type | Roll |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Floor Protection |
| Color | Oak Brown |
| Feature | Wear Resisting |
| Temperature | 250 degree C |
| Material | Teflon |
| Density | 2.3 to 2.5 g/cm3 |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Teflon Ptfe Tubing
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/Diameter | 3 inches |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carbon Filled Ptfe Machined Components
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Capacity | As per client requirement |
| Type | Customize |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Machined Finish Components
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Capacity | As per client requirement |
| Type | Cutomize |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mc Nylon Rod
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Tape
Product Price: Rs 10 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Brand | Champion |
| Backing Material | Cloth |
| Tape Type | Adhesive |
| Color | White |
| Length | 20 m |
| Width | Max 50mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Tube
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/ Diameter | 10mm |
| Length of Pipe | 12 m |
| Usage/Application | Industrial |
| Color | White |
| Brand | RA |
| Material | Teflon |
Size: 1.5mm - 30mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Teflon Sheet Roll
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Acrylic Plastic Sheet |
| Color | White |
| Material | Acrylic |
| Shape | As per Client reqirement |
| Temperature | 250 degree celcius |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Type | Box |
| Color | White |
| Shape | As per Client requirement |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bronze Filled Ptfe Sheets
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Brown |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Teflon |
| Shape | As per customer requirement |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Washer
Product Price: Rs 10 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Round |
| Color | White |
| Surface Finish | Chemical Coated |
| Material | PTFE |
| Usage/Application | Industrial |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Rod
Product Price: Rs 100 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 10 mm |
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Color | White |
| Packaging Type | Packet |
| Brand | RA |
Teflon Rods are available at 100% machinable grade.
Diameter: 3-200 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Carbon Filled Teflon Rod
Product Price: Rs 150 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Temperature (deg. Celsius) | 250 deg C |
| Diameter (mm) | 20 mm |
| Packing Type | Corrugated Box |
| Brand | RA |
| Length | 300 mm |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Teflon Ptfe Bushes
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Plastic |
| Shape | Circular |
| Color | White |
| Temperature | 250 Degree celcius |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Teflon Adhesive Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Chemical Industry Ptfe Molded Bush
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Sheet And Rod
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Sheet & Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Sheet & Rod
Product Price: Rs 10,000 / KgGet Best Price
Product Details:
| PEEK Grade | Virgin PEEK |
| Rod Diameter | 6-300 |
| Rod Length | 1 m |
| Color | Black and Natural |
| Temperature Range | −50 to 280°C |
| Density | 1.32 g/cm³ |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Filled Teflon Rod
Product Price: Rs 150 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter (Inch) | 4 inch |
| Material | Teflon |
| Shape | Round |
| Surface Finish | Coated |
| Brand | RA |
| Length | 300 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Bronze Filled Teflon Rod
Product Price: Rs 300 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 10 mm |
| Shape | Round |
| Material | Teflon |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | RA |
| Colors | Brown |
Yes! I am InterestedRequest A Callback