- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Plastic Products
Plastic Products
Our product range includes a wide range of delrin pom polyacetal rods, delrin acetal rods, acetal plastic rod, acetate filter rods, hips plastic sheets and pa66 polyamide 66 nylon sheet.
Delrin Pom Polyacetal Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delrin Acetal Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acetal Plastic Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acetate Filter Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hips Plastic Sheets
Product Price: Rs 180 / SheetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 1.0 mm |
| Color | White, Black, Blue, Red etc |
| Size | 6 x 4 feet |
| Brand | RA |
| Material | HIPS |
| Surface Finishing | Color Coated |
| Usage/Application | Advertising |
| Elongation (%) | 36% |
| Temperature (deg. Celsius) | 200 deg C |
| Feature | Wear Resisting |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pa66 Polyamide 66 Nylon sheet
Product Price: Rs 100 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | White |
| Surface Treatment | Embossed |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Box |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Abs Plastic Rod
Product Price: Rs 350 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 15 mm |
| Color | Black |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Phenolic Fabric Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length | 100 mm |
| Diameter | 15 mm |
| Color | Brown |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 66 Round Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Material Grade | Nylon 66 |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Sheet
Product Price: Rs 8,500 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10mm |
| Color | Gray, White etc |
| Feature | Wear Resisting, High Temperature Resistance |
| Size | 6 x 4 feet |
| Usage/Application | Floor Protection |
| Material | PEEK |
| Shape | Rectangular |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Square Acrylic Tube
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length of Pipe | 12 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | PP |
| Hollow Section | Square |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Silicone Sponge Rubber Strip
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | Multicolor |
| Material | Silicone rubber |
| Material Type | NR/SBR |
| Temperature Range | 250 Degree |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 66 Grade Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Uhmwpe Sheets Profiles
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Polyethylene Terephthalate Sheets |
| Color | Multicolor |
| Arc resistance | Yes |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Uhmwpe Machine Components
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Multicolor |
| Brand | Rajdeep |
| Material | UHMWPE |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pp Sheet Rods
Product Price: Rs 180 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Is this Recyclable | Yes |
| Color | White |
| Brand | Rajdeep |
| Packaging Type | Packet |
| Shape | Cuboidal |
| Is It Handmade | Non Handmade |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polypropylene Round Rod
Product Price: Rs 180 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Made in | India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Transparent Acrylic Tube
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
ABS Rod
Product Price: Rs 450 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Round |
| Size | 2 inch |
| Feature | Wear Resisting |
| Surface Finishing | Coated |
| Tensile Modulus (Mpa) | 35 Mpa |
| Material | ABS |
| Color | Ivory |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Plastic Chopping Board
Product Price: Rs 100 / pieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 2 x 1 m |
| Thickness | 2.0 mm |
| Material | Plastic |
| Color | White, Red, Yellow, Green, Blue, Brown etc |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Chopping |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Uhmwpe Profiles Cutting
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyacetal Delrin Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Delrin Polyacetal Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Rod And Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Silicone Transparent Tube
Product Price: Rs 20 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Usage/Application | Hospital |
| Brand | Rajdeep |
| Temperature | 250 Degree |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polysulfone Plastic Sheet
Product Price: Rs 111 / KGGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness (millimetre) | 5 mm |
| Brand | RA |
| Material | Polysulfone Plastic |
| Feature | Wear-Resisting |
| Size | 20 m |
| Usage/Application | Packaging |
| Heat Resistant | 60 Deg C |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Torlon Sheet
Product Price: Rs 1,000 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 50mm |
| Size (inch x inch) | 40x40 inch |
| Brand | RA |
| Material | Torlon |
| Feature | Wear-Resisting |
| Shape | Rectangular |
Thickness: 6mm-100mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PEEK Rod
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PEEK |
| Shape | Round |
| Density (g / Cm Cube) | 1.32 g/cm3 |
| Tensile Strength (Mpa) | 80 MPa |
| Color | Brown |
| Diameter | 20mm |
| Application | Industrial |
Diameter: 5-250 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polysulfone Rod
Product Price: Rs 111 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Polysulfone |
| Shape | Round |
| Color | Yellow |
| Density (g/Cm Cube) | 1.15-1.25g/cm3 |
| Diameter (mm) | 50mm |
| Temperature (deg. Celsius) | -100 to +160 Deg C |
| Tensile Strength | 90 Mpa |
Diameter: 10-100 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ppr Pipes Fittings
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 3 Inch |
| Fitting Type | All |
| Usage/ Application | All |
| Color | Multicolor |
| Shape | All |
| Temperature | 250 Degree |
| Brand | Rajdeep |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ppr Pipe And Fitting
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Diameter | 4 Inch |
| Fitting Type | All |
| Usage/ Application | All |
| Material | PPR |
| Color | All |
| Shape | As per Client Requirement |
| Temperature | 250 Degree |
| Brand | Rajdeep |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Acrylic Pmma Sheet
Product Price: Rs 500 / SheetGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback