- Home
- ยป
- Our Products
- »
- PTFE Products
PTFE Products
Sponge Silicone Rubber Sheet
Product Brochure
PTFE Lined Sight Glass
Product Brochure
| Size | 3 inch |
| Usage/Application | Industrial |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | RA |
| Temperature | -50 Deg C to +23 Deg C |
| Color | Blue |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Teflon Cloth Ptfe Fabric
Minimum Order Quantity: 100 Square Meter
Product Brochure
| Color | Brown |
| Usage/Application | Heat Sealing |
| Width | 1000-2500 |
| Design/Pattern | MULTIPLE |
| Length Of Fiber Glass Cloth | 100 METERS |
| Material | TEFLON CLOTH |
| Packaging Type | RA |
| Brand | RA |
| Country of Origin | Made in India |
we can manufacture as per your size and give sheets as per your required dimensions for bulk quantity. Ptfe / teflon belts also are available
Additional Information:
- Item Code: RA-TC
- Production Capacity: 200000
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT
Ptfe Fiberglass Cloth
Product Brochure
| Color | Brown |
| Usage/Application | Industrial |
| Design/Pattern | As per Customer Requirement |
| Temperature Range | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Fiberglass Cloth
Product Brochure
| Coating Type | Polyurethane Coated |
| Design/Pattern | Plain |
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Extruded Tube
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 inches |
| Length of Pipe | 12 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Machine Component
Product Brochure
| Usage/Application | Liquid |
| Color | White |
| Capacity | As per Customer Requirement |
| Type | Customize |
| Country of Origin | Made in India |
| Brand | Rajdeep |
Ptfe Graphite Packing
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Temperature Range | 250 |
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Gland Packing
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Working Temperature Range | 250 Degree Celcius |
| Color | White |
| Material | Teflon |
| Country of Origin | Made in India |
Epoxy Fiberglass Rods
Product Brochure
| Product Type | FRP Rod |
| Length | 8 ft |
| Shape | Round |
| Material | Fiberglass |
| Brand | Rajdeep |
| Color | White |
Phenolic Wear Rings
Product Brochure
| Material | Phenolic Fabric |
| Inner Diameter | 3 inch |
| Size | 3 inch |
| Shape | Ring |
| Color | Brown |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Cast Nylon Bush
Product Brochure
| Bush Length | Customized |
| Material | Plastic |
| Shape | Cylindrical |
| Color | White |
| Thickness | 10 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Hm Hdpe Rods
Product Brochure
| Diameter | 15 mm |
| Length | 800 mm |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Peek Plastic Rods
Product Brochure
| Diameter | 22 mm |
| Color | Transparent |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Silicone Rubber Cord
Product Brochure
| Size | 3 inch |
| Color | Red |
| Packaging Type | Roll |
| Material | Silicone Rubber |
| Hollow Sections | Rectangular |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Moulded And Machined Components
Product Brochure
| Packaging Type | Packet |
| Shape | As per client requirement |
| Temperature | 250 Degree Celsius |
| Customization | Customized |
| Color | White |
| I Deal In | New Only |
| Material | Teflon |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Teflon Sheet
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Type | Acrylic Plastic Sheet |
| Color | White |
| Material | Acrylic |
| Shape | As per Client requirement |
| Temperature | 250 Degree celcius |
| Raw Material | Teflon |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
PTFE Skived Sheet
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Type | Acrylic Plastic Sheet |
| Color | Multicolor |
| Material | Acrylic |
| Raw Material | Teflon |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Expanded Ptfe Sheet
Product Brochure
| Packaging Type | Roll |
| Color | White |
| Material | Acrylic |
| Usage/Application | Floor Protection |
| Shape | As per client requirement |
| Temperature | 250 Degree Celcius |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Expanded Gasket Sheet
Product Brochure
| Thickness | 15 mm |
| Packaging Type | Box |
| Material | Teflon |
| Color | white |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Carbon Filled Sheet
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Material | Teflon |
| Color | white |
| Shape | As per Client Requirement |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
Glass Filled Ptfe Sheet
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Material | Teflon |
| Color | White |
| Shape | As per customer requirement |
| Temperature | 250 Degree |
| Usage/Application | Food grade industriess |
| Country of Origin | Made in India |
Extruded Ptfe Teflon Tube Ul Approved
Product Brochure
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Working Temperature | 250 degree Celcius |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Stirrer Bellow
Product Brochure
| Brand | RA |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Size | 25mm |
| Packaging Type | Packet |
| Usage/Application | Laboratory |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Uhmwpe Round Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Polymer Type | Copolymer |
| Made in | India |
Ptfe Coated Fiberglass Cloth
Product Brochure
| Color | White |
| Coating Type | Polyurethane Coated |
| Design/Pattern | Plain |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Country of Origin | Made in India |
Expanded Ptfe Gasket
Product Brochure
| Color | white |
| Thickness | 15 mm |
| Country of Origin | Made in India |
Ptfe Teflon Bush
Product Brochure
| Material | Plastic |
| Shape | Circular |
| Color | White |
| Temperature | 250 Degree celcius |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Carbon Filled Teflon Bushes
Product Brochure
| Material | Teflon |
| Usage/Application | Industrial |
| Shape | As per Client requirement |
| Surface Finishing | Smooth |
| Country of Origin | Made in India |
White Pp Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Made in | India |
Hdpe Square Rods
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Silicone Rubber Tube
Product Brochure
| Packaging Type | Roll |
| Color | Transparent |
| Usage/Application | All |
| Material | Silicone |
| Hollow Sections | As per Client requirements |
| Max Temperature | 100 Degree |
| I Deal In | New Only |
| Shape | As per Client requirement |
| Country of Origin | Made in India |
PTFE Envelope Gasket
Product Brochure
| Thickness | 0.5 mm |
| Usage/Application | Chemical Plants, Glass Lined Equipment |
| Shape | Round |
| Material | PTFE |
| Color | White, Blue etc |
Milled type envelope is perhaps the better of the two since it is made to fit the insert and presents a flat face to the flange.
The Slit type is perfectly adequate for many applications where cost is a major consideration. The envelope in this variety does not present a full face to the flange.
PTFE Flex-O-Seal Universal Joint Gasket
Product Brochure
| Thickness | 2 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Temperature (Degree Celsius) | -240 to 310 deg C |
| Flange Width | 20 mm |
| Brand | RA |
Properties:
- PH Range 0-14
- No deterioration due to stocking for long time.
- Resistant to high pressure, non-toxic.
- Not recommended for use against elemental fluorine, alkali metals and strong oxidising agents.
Application:
Flex-O-Seal is safely used in petroleum refinering companies even in their offshore operations, corrosive chemical processing, food processing, paper mill, marine installation, for glass lined or fibre glass reinforced vessels and tank lid sealing, manhole covers, vent pipes, heat exchangers, pumps or compressors housing flanges, valves and many more industrial applications where conventional pre-cut gaskets are not readily available or unsuitable.
Installations:
- The sealing surface must be clean, free from grease and dry to enable the gasket to stick properly.
- The width of the joint gasket is to be determined by the nominal diameter or type of flange. Selection of a tentative size of joint gasket would be approx. 1/3rd flange contact width inside the bolt hole e.g., 7 mm gasket joint to suit a 20 mm flange width.
- Remove the protective foil from the adhesive joint gasket to allow for fitting. Stick the gasket approx. 2 mm away from the bolt hole and press on lightly.
- Do not butt the ends overlap them in front of a bolt (see fig. 1)
- Tighten the lubricated bolts in opposite pairs. Since it is highly compressible only bolt pressure is required to seal. The lap joint deforms perfectly to give a reliable seal.
- For delicate components such as glass flanges the gasket ends can be joined by cutting a step in each end of gasket.
- Flex-O-Seal is easy to install, able to fill severe surface irregularities and reduces inventory of ready made gaskets, envelopes, etc. It has therefore taken its name as Universal Joint Gasket.
- On irregular or damaged flanged surfaces, it is possible to build up with short length of Flex-O-Seal
All technical data and information is based on our experience to date. They represent the current state of our knowledge but assume no legal responsibilities. The customers are asked to check these details since the performance of a seal can be judged only where all necessary operating data are available.
PTFE Special Components
Product Brochure
| Packaging Type | Box |
| Material | PTFE |
| Color | White |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Valves / Pumps |
Mechanically highly stressed components such as pump impellers, agitator vanes, plug valve cores etc., are provided with a rigid insert increasing the strength of the component and reliably transmitting forces. Components required by you can be manufactured by us.
PTFE Molded Sheet
Product Brochure
Ptfe Sheet Gaskets
Product Brochure
Turcite Sheet
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Brochure
| Thickness | 1 mm |
| Packaging Type | Roll |
| Material | RA- TURCITE |
| Color | Blue |
| Shape | ROLL |
| Temperature | 180*C |
| Features | 13-15 MPA |
| Usage/Application | MACHINERY |
| Country of Origin | Made in India |
Additional Information:
- Item Code: RATCT
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT
P.T.F.E Skived Sheet
Product Brochure
Ptfe Sheet Teflon Sheet
Product Brochure
View More