- Home
- ยป
- Our Products
- »
- PP Products
PP Products
Polypropylene Sheet Pp Sheet
Product Brochure
| Thickness | 1mm |
| Material | PP |
| Size | 28 inches X 36 inches |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Packaging |
| Pattern | Plain |
| Shape | Rectangular |
Polypropylene Plastic Sheet
Product Brochure
| Thickness | 5 mm |
| Color | Multicolor |
| Material | Plastic |
| Usage/Application | Packaging |
| Type | Acrylic Plastic Sheet |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Polypropylene Sheet Pp Sheet
Product Brochure
| Color | Multicolor |
| Material | Pvc |
| Usage/Application | Advertising |
| Type | PVC Sheet |
| Is It Waterproof | Waterproof |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
PP Simona Sheet
Product Brochure
| Thickness | 50 mm |
| Brand | RA |
| Length | 2 m |
| Wear Resistant | Yes |
| Material | PP |
| Width | 1.2 m |
Properties
- It hashigh strength to weight ratio, high melting point and can be sterilized.
- It possesses excellent electrical properties, chemical inertness and moisture resistance.
- It can be easily welded, thermoformed, fabricated.
- Also it is food grade, rigid and has high impact strength.
Applications:
- Chemical handling & storage, laboratory equipment, chip & wafer processing equipment, wet process workstations, swimming pool environment, valves & seals handles, prosthetic devices.
Thickness: 3 to 100 mm
Pp Welding Rod
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 2.5 mm X 350 mm |
| Size/Diameter | 3 mm |
| Color | White |
| Application/Usage | Fabrication |
| Welding current range | 90 A |
| Tensile strength | 62000 psi |
| Country of origin | Made in India |
- Standard Sizing for compatibility with all welding equipment
- Best weldability
- Variety of shapes and colours to suit the job
- Light weight material and convenient packing options
- Good Machinability
- No porosity issues
Applications:
- Fabrication of Plastic Components
- Chemical Storage Vessel Construction
- Repair Work on Leaks or broken parts
- Joining Piping Systems
- Extrusion Welding
- Hot Air Gun Welding
- Machined parts
Colors:
- Black
- RAL 7032
- Dark Gray
- Gray
- Custom
Additional Information:
- Item Code: RAW3
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT
Pvc Pp Welding Rods
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 2.5 mm X 350 mm |
| Size/Diameter | 3 mm |
| Color | Black |
| Pieces per pack | 1 ROLL |
| Application/Usage | Fabrication |
| Welding current range | 90 A |
| Tensile strength | 62000 psi |
| Country of origin | Made in India |
- Standard Sizing for compatibility with all welding equipment
- Best weldability
- Variety of shapes and colours to suit the job
- Light weight material and convenient packing options
- Good Machinability
- No porosity issues
Applications:
- Fabrication of Plastic Components
- Chemical Storage Vessel Construction
- Repair Work on Leaks or broken parts
- Joining Piping Systems
- Extrusion Welding
- Hot Air Gun Welding
- Machined parts
Colors:
- Black
- RAL 7032
- Dark Gray
- Gray
- Custom
Additional Information:
- Item Code: RAW2
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENTS
Hdpe Pp Welding Rod
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 2.5 mm X 350 mm |
| Size/Diameter | 3 mm |
| Color | White |
| Pieces per pack | 950 |
| Application/Usage | Fabrication |
| Welding current range | 90 A |
| Tensile strength | 62000 psi |
| Country of origin | Made in India |
- Standard Sizing for compatibility with all welding equipment
- Best weldability
- Variety of shapes and colours to suit the job
- Light weight material and convenient packing options
- Good Machinability
- No porosity issues
Applications:
- Fabrication of Plastic Components
- Chemical Storage Vessel Construction
- Repair Work on Leaks or broken parts
- Joining Piping Systems
- Extrusion Welding
- Hot Air Gun Welding
- Machined parts
Colors:
- Black
- RAL 7032
- Dark Gray
- Gray
- Custom
Additional Information:
- Item Code: RAHDPEWELDING
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT
Pp Plastic Welding Rod
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 2.5 mm X 350 mm |
| Size/Diameter | 3 mm |
| Color | Black |
| Pieces per pack | 1 COIL |
| Application/Usage | Fabrication |
| Welding current range | 90 A |
| Country of origin | Made in India |
- Standard Sizing for compatibility with all welding equipment
- Best weldability
- Variety of shapes and colours to suit the job
- Light weight material and convenient packing options
- Good Machinability
- No porosity issues
Applications:
- Fabrication of Plastic Components
- Chemical Storage Vessel Construction
- Repair Work on Leaks or broken parts
- Joining Piping Systems
- Extrusion Welding
- Hot Air Gun Welding
- Machined parts
Colors:
- Black
- RAL 7032
- Dark Gray
- Gray
- Custom
Additional Information:
- Item Code: RAW
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENTS
Polypropylene Welding Rod
Minimum Order Quantity: 1 Kg
Product Brochure
| Size | 2.5 mm X 350 mm |
| Size/Diameter | 3 mm |
| Color | White |
| Pieces per pack | 1 ROLL |
| Application/Usage | Fabrication |
| Welding current range | 90 A |
| Tensile strength | 62000 psi |
| Country of origin | Made in India |
- Standard Sizing for compatibility with all welding equipment
- Best weldability
- Variety of shapes and colours to suit the job
- Light weight material and convenient packing options
- Good Machinability
- No porosity issues
Applications:
- Fabrication of Plastic Components
- Chemical Storage Vessel Construction
- Repair Work on Leaks or broken parts
- Joining Piping Systems
- Extrusion Welding
- Hot Air Gun Welding
- Machined parts
Colors:
- Black
- RAL 7032
- Dark Gray
- Gray
- Custom
Additional Information:
- Item Code: RAW1
- Production Capacity: 1 TONNE
- Delivery Time: READY STOCKS
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENTS
Pp Gun Metal Square Rod
Product Brochure
| Diameter(mm) | 20 mm |
| Color | Transparent |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Pvdf Solid Rod
Product Brochure
| Length | 250 mm |
| Diameter | 10 mm |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Hdpe Welding Rod
Product Brochure
| Size/Diameter | 3 mm |
| Size | 3.15 mm x 350 mm |
| Material | HDPE |
| Color | White |
| Country of origin | Made in India |
Pp Round Rod
Product Brochure
| Size | 20mm |
| Shape | Round |
| Material | PP |
| Color | Green, Blue, Red, White etc |
| Density | 0.94-0.96 g/cm3 |
| Length | 8 m |
Size: 10-25 mm
PP Welding Rod
Product Brochure
| Size | 5 mm |
| Length | 450 mm |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | PP |
| Type | Rod |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
PP Square Rod
Product Brochure
| Material | PP |
| Shape | Square |
| Color | Black, White, Ivory etc |
| Brand | RA |
| Density | 0.91 g/cm3 |
| Temperature | -50 to + 90 deg C |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Polypropylene V Block
Product Brochure
| Material | Rubber |
| Color | Red |
| Brand | Rajdeep |
| Structure | As per Client requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Polypropylene Square Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Made in | India |
Polypropylene Round Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Made in | India |
Pvdf Welding Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Pvdf Solid Rod
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Pvdf Sheets Rods
Product Brochure
| Color | White |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Plastic Welding Rods Pp Hdpe Pvc
Product Brochure
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
PP Cutting Board
Product Brochure
| Thickness | 50 mm |
| Brand | RA |
| Material | PP |
| Dimension/Size | 450 x 900 mm |
| Shape | Rectangular |