- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Cast Nylon Products
Cast Nylon Products
Pioneers in the industry, we offer cast polyamide sheet, glass filled nylon rod, cast polyamide bush, mc nylon rod, pa6 nylon rod and nylon 6.6 rod from India.
Cast Polyamide Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 6 mm |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Glass Filled Nylon Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Length | 300 mm |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Diameter | 20 mm |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Polyamide Bush
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Inner Diameter | 20 mm |
| Bush Length | Customized |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Color | White |
| Length | As per requirements |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mc Nylon Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pa6 Nylon Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Length | 1000 mm |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Diameter | 6 mm |
| Color | Black |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 6.6 Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Length | 1000 mm |
| Material Grade | Nylon 66 |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 6 Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Color | White |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pa6 Nylon Sheet Of 3mm
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Nylon Bush
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Inner Diameter | 20 mm |
| Bush Length | Customized |
| Outer Diameter | 60 mm |
| Material | Plastic |
| Shape | Round |
| Color | White |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Mc901 Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 6 Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 66 Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | White |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 6 Tube
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyamide 6 Nylon Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Nylon Rod
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 6 Polyamide
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback