- Home
- ยป
- Our Products
- »
- PU Products
PU Products
Offering you a complete choice of products which include polyurethane pu sheets, blue polyurethane sheet, pu square sheet, ptfe teflon tube, polyurethane pu pads and rock breaker pu pads.
Polyurethane PU Sheets
Product Price: Rs 400 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10mm |
| Color | Yellow, Brown etc |
| Size | 6 x 4 feet |
| Material | PU |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Industrial |
Thickness: 1 to 100mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Blue Polyurethane Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Blue |
| Thickness | 10 mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Size | 600x1200 mm |
| Material | Polyurethane |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | RA |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
PU Square Sheet
Product Price: Rs 200 / SheetGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5 mm |
| Color | Yellow |
| Size | 4 x 4 ft |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | PU |
| Brand | RA |
| Surface Finish | Chemical Coated |
| Shape | Square |
Thickness: 2-5 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Ptfe Teflon Tube
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/Diameter | 3 inches |
| Length of Pipe | 3 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Teflon |
| Brand | Rajdeep |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Pu Pads
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Color | Multicolor |
| Material | Polyurethane |
| Size | As Per Client requirement |
| Minimum Order Quantity | As per customer Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Rock Breaker Pu Pads
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | PU |
| Color | Multicolor |
| After Sales Service | Available |
| Minimum Order Quantity | 100 |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hylam Dust Seal Rings
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Silicone Rubber |
| Size | As per Client Requirement |
| Color | As per Client Requirement |
| Diameter Size | As per Client Requirement |
| Shape | As per Client Requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Hylam Dust Seal Rings
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 20 mm |
| Material | Plastic |
| Color | Brown |
| Temperature | 250 Degree |
| Country of Origin | Made in India |
| Heat Proof | Yes |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Cord Pu Cord
Product Price: Rs 100 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Green, Orange etc |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Industrial |
| Diameter | 10mm |
| Material | PU |
| Length | 15 m |
Diameter: 10-20 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pu Rods Sheets
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Yellow |
| Application | Plastic Molding Industry |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
| Brand | Rajdeep |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Pad
Product Price: Rs 100 / pieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Packaging |
| Thickness | 30 mm |
| Color | Yellow |
| Material | Polyurethane |
Thickness: 10-30 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Round PU Rods
Product Price: Rs 100 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Chemical Handling |
| Single Piece Length | 6 meter |
| Material | PU |
| Shape | Round |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Color | Yellow |
Size: 1/2 to 4 inch
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Rods
Product Price: Rs 400 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Size/Diameter | 4 inch |
| Single Piece Length | 18 meter |
| Material | Polyurethane |
| Shape | Round |
| Color | Red |
Yes! I am InterestedRequest A Callback