- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Nylon & Oilon Products
Nylon & Oilon Products
Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer nylon & oilon sheet, pa6 nylon sheet, nylon black rod mos2, cast nylon tube, nylon 66 tube manufacturers in bengaluru and nylon sheet.
Nylon & Oilon Sheet
Product Price: Rs 500 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Green |
| Thickness | 5mm |
| Size | 1m x 2m |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Feature | Wear Resisting |
| Brand | RA |
| Water Absorption (%) | 50% |
| Material | Oilon |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pa6 Nylon Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | White |
| Size | 1x2 meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon black rod mos2
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Length | 1000 mm |
| Material Grade | Nylon 6 |
| Diameter | 6 mm |
| Color | Black |
| Application | Machine Tools |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Nylon Tube
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Length of Pipe | 15 m |
| Color | White |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Cast Nylon |
| Hollow Sections | Circular |
| Brand | Rajdeep |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon 66 Tube Manufacturers In Bengaluru
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/Diameter | 1 inch |
| Length of Pipe | 3 m |
| Color | White |
| Size/ Diameter | 2 inch |
| Unit Length | 3m |
| Usage/Application | Chemical |
| Material | Nylon 66 |
| Hollow Sections | Circular |
| Brand | RA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Sheet
Product Price: Rs 200 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 5mm |
| Color | Blue, White, Black |
| Size | 6 x 4 feet |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | Rajdeep |
| Material | Nylon |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Tube Pipe
Product Price: Rs 20 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red, Blue, Green, Yellow etc |
| Diameter | 10 mm |
| Unit Length | 12m |
| Material | Nylon |
| Hollow Sections | Circular |
| Brand | RA |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylatron Pulley Wheel
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Material | Nylatron |
| Brand | RA |
| Color | White |
| Shape | Round |
| Usage/Application | Heavy Lifting Crane/Machine |
| Diameter | 10 inch |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Mc Nylon Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | More than 5 mm |
| Color | Blue |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon & Oilon Rod
Product Price: Rs 200 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Green |
| Size | 25 mm |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Brand | RA |
| Single Piece Length | 3 m |
| Density | 1.15-1.25 g/cm3 |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Black Nylon Rods
Product Price: Rs 200 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Black |
| Size | 30 mm |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Brand | RA |
| Single Piece Length | 36 m |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Round Spacers
Product Price: Rs 5 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Packaging Type | Roll |
| Material | Nylon |
| Color | White |
| Diameter | 25 mm |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Industrial |
Diameter: 10-25 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Round Rods
Product Price: Rs 300 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | White |
| Shape | Round |
| Material | Nylon |
| Diameter | 30 mm |
| Length | 8 m |
| Usage/Application | Industrial |
Diameter: 4-50 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Nylon Chopping Boards
Product Price: Rs 200 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size | 6 x 4 feet |
| Thickness | 10mm |
| Color | Blue, White, Brown, Green, Yellow, Red etc |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Material | Nylon |
| Brand | RA |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Nylon Sheet
Product Price: Rs 300 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 10 mm |
| Color | Blue, White, Yellow etc |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | RA |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Size | 1mx2m |
Thickness: 1 mm-100 mm
Yes! I am InterestedRequest A Callback