- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Fibre Products
Fibre Products
Prominent & Leading Manufacturer from Bengaluru, we offer epoxy fiberglass sheet, frp epoxy sheet, fiberglass epoxy sheets tubes rods, fiberglass epoxy sheet, green fiberglass epoxy sheet and g10 fr4 rods.
Epoxy Fiberglass Sheet
Product Price: Rs 250 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 2mm |
| Surface Treatment | Color Coated |
| Usage/Application | Industrial |
| Size | 6 x 4 Feet |
| Resin Type | Epoxy |
| Brand | RA |
| Color | Yellow |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Frp Epoxy Sheet
Product Price: Rs 250 / KgGet Best Price
Minimum Order Quantity: 32 Kg
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 2mm |
| Brand | RA |
| Shape | Rectangular |
| Color | Multicolor |
| Usage/Application | Residential |
| Feature | Wear Resisting |
| Length | 4ft x 10ft |
| Surface Treatment | Embossed |
| Pattern | hollow |
| Resin Type | 100% virgin |
| Density | High |
| Warranty | 3 Years |
| Size | 4ft x100ft |
| Product Type | rafrp |
| Temperature | 80-100 |
| Material | FRP |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Additional Information:
- Item Code: rafrp
- Production Capacity: 1 tonne
- Delivery Time: immediate
- Packaging Details: as per customers requirements
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Epoxy Fiberglass Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | Fiberglass |
| Color | Green |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiberglass Epoxy Sheets Tubes Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | Pvc |
| Size | As per Client Requirement |
| Color | Green |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiberglass Epoxy Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | Fiberglass |
| Color | Multicolor |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Green Fiberglass Epoxy Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | EPOXY |
| Size | As per Client Requirement |
| Color | Green |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
G10 Fr4 Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Multicolor |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | Pvc |
| Size | As per Client Requirement |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
G10 green rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Surface Treatment | Color Coated |
| Color | Green |
| Resin Type | Epoxy |
| Material | Pvc |
| Size | As per Client Requirement |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Red Fibre Sheet
Product Price: Rs 260 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 1mm |
| Color | Red |
| Usage/Application | Commercial |
| Size | 6 x 4 Feet |
| Feature | Wear Resisting |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
FRP Tube
Product Price: Rs 100 / MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/ Diameter | 2 inch |
| Shape | Round |
| Color | Ivory |
| Material | FRP |
| Length of Pipe | 12 m |
| Brand | RA |
| Usage/Application | Construction |
Size: 1 to 4 inch
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Fiberglass Tape
Product Price: Rs 150 / RollGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Tape Type | Adhesive |
| Brand | RA |
| Color | White |
| Weight | 50 g/m2 |
| Width | 40 mm |
| Length | 50 m |
| Material | PTFE |
Fiberglass Tape is a kind of adhesive tape on the basis of glass fiber mesh coated with acrylic adhesive. It is recommended to strengthen the joints between gypsum boards to prevent cracking. This tape has a high level of adhesion to the gypsum boards.
Application:
- Strengthening the joints between gypsum boards
- Hide and repair of defects and cracks in the plaster on the walls and ceilings
Advantages:
- Single-sided adhesive tape for quick and easy application to the plasterboard walls,
- Reduces the number of water and air bubbles,
- Robust and resistant to galling.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Teflon Coated Fiberglass Fabric
Product Price: Rs 200 / Square MeterGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Gray |
| Brand | RA |
| Width | 2 mm |
| Pattern | Plain |
| Fabric | Fiberglass |
| Packaging Type | Roll |
| Roll Length | 15 m |
Applications (Heat Sealing)
- Poly-bag manufacturers
- Bread and biscuits
- Garment manufacturers for fusing press
- Laminating shoe inner soles
- High frequency welding of PVC/HDPE pipes
- Wide width plastic tarpaulins for food
- Storage and canal lining
- Milk, Ghee and Dairy products
Yes! I am InterestedRequest A Callback