- Home
- ยป
- Our Products
- »
- Polyurethane Products
Polyurethane Products
Our range of products include polyurethane pu sheets, pu rubber sheet, pu rubber pads, anti scratch pu pads, green polyurethane rubber cord and pu components.
Polyurethane Pu Sheets
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Yellow |
| Packaging Type | Sheet |
| Shape | As per Client requirement |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pu Rubber Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Thickness | 3 mm |
| Color | Yellow |
| Usage/Application | Industrial |
| Packaging Type | Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Pu Sheets
Product Price: Rs 350 / KgGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Size/Diameter | 3 inches |
| Material | Polyurethene |
| Length of Pipe | 6 m |
| Usage/Application | Chemical |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pu Rubber Pads
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Color | Multicolor |
| Material | Polyurethene |
| Size | As per client requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Anti Scratch Pu Pads
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Color | Multicolor |
| Material | PU |
| Size | As per Client requirement |
| Length | As per Client requirement |
| Thickness | As per Client requirement |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Green Polyurethane Rubber Cord
Product Price: Rs 100 / UnitGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Red |
| Brand | RA |
| Material | Polyurethane |
| Unit Length | 6-32 m |
| Packaging Type | Roll |
| Diameter | 5-20 mm |
Other Available Color: Green
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Pu Components
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Roller Surface | Polyurethane |
| Color | Yellow |
| Size | As per client requirement |
| Material | Polyurethene |
| Shape | As per client requirement |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Cast Polyamide Bush
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Inner Diameter | 70 mm |
| Bush Length | 1.5 inch |
| Shape | Cylindrical |
| Color | White |
| Thickness | 5 mm |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Pu Rods
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Color | Yellow |
| Application | Machine Tools |
| Tensile Strength | 25 MPa |
| Melting Point (Degree C) | 100 |
| Polymer Type | Copolymer |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
RAJDEEP Polyurethane Square
Product Price: Rs 450 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Application | Industrial |
| Material | Polyurethane |
| Color | White |
| Country of Origin | Made in India |
| Shape | Square |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Polyurethane Products
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Usage/Application | Industrial |
| Roller Surface | Polyurethane |
| Color | Multicolor |
| Density | 1 |
| Size | AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT |
| Material | POLYURETHENE VIRGIN GRADE |
| Brand | RA BRAND |
| Shape | ALL SHAPES |
| Type | ALL TYPES |
| Weight | VARIES |
| Place Of Origin | BANGALORE |
Additional Information:
- Production Capacity: 3 TONNES
- Delivery Time: IMMEDIATE
- Packaging Details: AS PER CUSTOMERS REQUIREMENT
Yes! I am InterestedRequest A Callback