- Home
- »
- Our Products
- »
- Peek Rods
Peek Rods
We are a leading Manufacturer of peek tube / pipes, uhmwpe rod and sheet, peek polyetheretherketone sheet, peek plastic rods and esd peek from Bengaluru, India.
Peek Tube / Pipes
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Color | Natural |
| Size | As per requirement |
| Material | Plastic |
| Inner Diameter | As per your requirement |
| Diameter | As per your size |
| Melting Temperature | 300 |
| Exterior Finishing | Smooth |
| Temperature | 300 |
| Outer Diameter | As per your requirement |
| I Deal In | New Only |
| Brand | Ra |
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Uhmwpe Rod And Sheet
Product Price: Rs 100 / PieceGet Best Price
Product Brochure
Product Details:
| Type | Polyethylene Terephthalate Sheets |
| Color | Multiple |
| Usage/Application | Industrial |
| Thermal conductivity | Yes |
| Pattern | Round, Sheet |
| Country of Origin | Made in India |
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Polyetheretherketone Sheet
Product Price: Rs 8,500 / KgGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Peek Plastic Rods
Product Price: Rs 500 / PieceGet Best Price
Product Brochure
We are involved in offering the best quality products at reasonable price, quick delivery and good service throughout.
Yes! I am InterestedRequest A Callback
Esd Peek
Product Price: Rs 1,000 / PieceGet Best Price
Minimum Order Quantity: 1 Piece
Product Details:
| PEEK Grade | Virgin PEEK |
| Rod Diameter | 6-300 |
| Rod Length | 1 m |
| Color | Black and natural |
| Temperature Range | −50 to 280°C |
| Density | 1.32 g/cm³ |
Esd peek and regular peek available in the form of rods / sheets / bushes
Yes! I am InterestedRequest A Callback